Давлат дастури ижроси кенг муҳокама қилинди
“Ўзмелиомашлизинг” давлат унитар корхонасида жорий йилнинг 9 ойи давомида амалга оширилган ишлар якуни ва йилни муваффақиятли якунлаш борасидаги устувор вазифалар юзасидан умумий йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда корхона томонидан жорий йилнинг учинчи чораги давомида амалга оширилган ишлар, ҳисобот йилини муваффақиятли якунлаш борасидаги асосий вазифалар, уларни амалга ошириш бўйича белгиланадиган чора-тадбирлар кенг муҳокама қилинди.
Ҳисобот даврида корхона томонидан кенг кўламли ишлар амалга оширилганлиги таъкидланди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2018-2019 йилларда ирригация ва суғориладиган ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш Давлат дастури тўғрисида” 2017 йил 27 ноябрдаги ПҚ-3405-сонли Қарори ижросини таъминлашга катта эътибор қаратилди.
Юқоридаги қарорга асосан корхона томонидан 2019 йил давомида бюджет маблағлари ҳисобидан умумий қиймати 60,0 млрд.сўмлик жами 79 дона ва корхона маблағлари ҳисобидан умумий қиймати 8,0 млрд.сўмлик жами 14 дона, якуний умумий қиймати 68 млрд.сўмлик жами 93 дона мелиоратив ва бошқа техникалар харид қилиниши белгиланган бўлиб, ҳисобот даврида бюджет маблағлари ҳисобидан умумий қиймати 55,1 млрд.сўмлик жами 64 дона ва корхона маблағлари ҳисобидан умумий қиймати 5,1 млрд.сўмлик жами 8 дона, натижада умумий қиймати 60,2 млрд.сўмлик жами 72 дона техникалар харид қилинди.
Ҳисобот санасига корхонанинг лизинг операциялари бўйича активлари миқдори 540,5 млрд.сўмни, лизингга берилган техникалар сони 2490 тани ташкил этиб, портфел хажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 114 фоизга ошган.
Республика бюджетига 24 252 млн.сўм миқдорида қарз маблағлари қайтарилди. Ҳисобот санасига бюджет олдида график қарздорлик тўлиқ қопланди.
Лизинг тўловлари бўйича қарздорлик 3 476 млн.сўмни ташкил этди ва ўтган ҳисобот санасига нисбатан 4 215 млн.сўмга камайди. Дебитор қарздорликнинг портфелдаги улуши 0,64 фоизни ташкил этди.
Корхона раҳбари томонидан, юқоридаги ҳолатларга алоҳида эътибор қаратилгани ҳолда, амалга оширилган ишлар билан бир қаторда олдинда қилиниши керак бўлган вазифалар кўплиги, Ҳукуматнинг қарорлари, корхонанинг 9 ойлик иш режаси ва раҳбарият буйруқларида берилган топшириқлар ижроси юзасидан олиб борилаётган ишларнинг натижаларини қониқарли деб бўлмаслиги, лизинг тўловларидан бўлган қарздорликни сўндириш борасида Корхонанинг Лойиҳаларни иқтисодий таҳлил қилиш ва объектларни лизингга бериш бўлими ва Бухгалтерия ҳисоби ва ҳисоботи бўлимларининг ишларини, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси ва барча вилоятлардаги вакилларнинг ишларини янада жонлантириши зарурлигини таъкидлади.
Шунингдек, йиғилишда 2019 йилни муваффақиятли якунлаш ва 2020 йил иш режаси параметрларини ишлаб чиқиш борасида амалга оширилиши лозим бўлган устувор вазифалар муҳокама қилинди.
Хусусан, йил охирига қадар Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2018-2019 йилларда ирригация ва суғориладиган ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш Давлат дастури тўғрисида” 2017 йил 27 ноябрдаги ПҚ-3405-сонли Қарори ижросини таъминлаш мақсадида бюджет маблағлари ҳисобидан умумий қиймати 4,7 млрд.сўмлик жами 15 дона ва корхонанинг иқтисод қилинган маблағлари ҳисобидан умумий қиймати 7,6 млрд.сўмлик жами 19 дона мелиоратив техникалар харид қилиниши, лизинг олувчиларга етказиб бериш бўйича тезкор чора-тадбирларни амалга ошириш лозимлиги таъкидланди.
2020 йил иш режаси параметрларини ишлаб чиқиш борасида амалга оширилиши лозим бўлган ишларни якунига етказиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, ҳамда Сув хўжалиги вазирликлари билан ҳамкорликдаги ишларни ташкил қилишга урғу берилди.

Обсуждение реализации государственной программы
В государственном унитарном предприятии “Узмелиомашлизинг” состоялось общее заседание, посвященной результатам работ, осуществленных за прошедшие 9 месяцев нынешнего года и приоритетным задачам по успешному завершению текущего года.
В нем приняли участие руководители и ответственные работники центрального аппарата ГУП “Узмелиомашлизинг”, региональные представители предприятия и руководство общества с ограниченной ответственностью “Мелиомашлизингсервис”.
На заседании широко обсуждались работа, осуществленная предприятием в третьем квартале нынешнего года, приоритетные задачи по успешному завершению года, меры по их реализации.
Отмечалось, что в отчетный период предприятием осуществлена широкомасштабная работа.
В частности, особое внимание уделялось обеспечению реализации постановлению Президента Республики Узбекистан ПП№3405 “О Государственной программе развития ирригации и улучшения мелиоративного состояния орошаемых земель на период 2018-2019 годы” от 27 ноября 2017 года.
В соответствии с вышеупомянутым постановлением предприятием в 2019 году за счет бюджетных средств была предусмотрена закупка 79 единиц мелиоративной и другой техники на общую стоимость 60,0 млрд.сумов, за счет средств предприятия – 14 единиц на сумму 8,0 млрд.сумов, всего 93 единицы на сумму 68 млрд.сумов. За отчетный период за счет бюджетных средств закуплено 64 единицы на общую стоимость 55,1 млрд.сумов, за счет средств предприятия – 8 единиц на сумму 5,1 млрд.сумов, в конечном итоге – всего 72 единицы техники на общую стоимость 60,2 млрд.сумов.
По сей день сумма активов предприятия по лизинговым операциям составила 540,5 млрд.сумов, число техники, предоставленной в лизинг – 2490 единиц, объем портфеля вырос на 114 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В республиканский бюджет возвращены долги в размере 24 252 млн.сумов. За отчетный период полностью покрыта графическая задолженность перед бюджетом.
Задолженность по лизинговым платежам составила 3 476 млн.сумов и сократилась на 4 215 млн.сумов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Доля дебиторской задолженности в портфеле составила 0,64 процентра.
Руководителем предприятия особое внимание акцентировалось на вышеупомянутых вопросах, наряду с выполненной работой отмечалось также, что предприятию предстоит еще сделать многое, результаты работ, осуществляемых в рамках реализации постановлений Правительства, рабочего плана предприятия на 9 месяцев и приказов руководства нельзя назвать удовлитворительной, в целях погашения задолженности по лизинговым платежам необходимо еще более оживить работу отделов экономического анализа проектов ва передачи объектов в лизинг, бухгалтерского учета и отчетности, а также деятельность представителей предприятия в Республике Каракалпакстан и всех областях.
Кроме того, на заседании обсуждались приоритетные задачи, планируемые к реализации по успешному завершению 2019 года и разработке параметров рабочего плана на 2020 год.
В частности, подчеркивалось, что до конца года в рамках реализации постановлению Президента Республики Узбекистан ПП №3405 “О Государственной программе развития ирригации и улучшения мелиоративного состояния орошаемых земель на период 2018-2019 годы” от 27 ноября 2017 за счет бюджетных средств необходимо принять оперативные меры по закупке и передаче в лизинг всего 15 единиц мелиоративной техники на общую сумму 4,7 млрд.сумов, за счет сэкономленных средств предприятия 19 единиц техники на сумму 7,6 млрд.сумов.
В целях завершения работ, намеченных по разработке параметров рабочего плана на 2020 год акцентировалось внимание на организацию совместных работ с министерствами финансов, экономики и промышленности и водного хозяйства.